קטגוריות

טיפים לשיעור מוצלח

חלק ב

18 פבר · Admin · No Comments

“קח איתך צידה לדרך”- חלק ב

נמשיך בנקודות נוספות שיתרמו להעברת שיעור מוצלח:

1. הכנה מקדימה
האדם הממוצע יכול להתכונן ימים ואף שבועות שלמים לקראת פגישה מסויימת, ראיון עבודה, פרזנטציה, וכדו’. החידוש הוא- הכנה לקראת כניסתך לכיתה חייבת להיות משמעותית על אחת כמה וכמה! מורה שנכנס לכיתה להעביר שיעור, אינו עומד מול אדם אחד, שניים או שלושה (כמו בראיון עבודה), הוא עומד מול 30 ילדים שבשבילהם הוא הדמות החינוכית והמקצועית. “אילתור” הינה מתנה שאדם קיבל, מי ברמה כזו ומי ברמה אחרת. לאלתר זה מצוין, אך האלתור חייב להיות כשדרוג, כתוספת, כחלק מגמישות בהוראה עפ”י צרכי הקבוצה ולא מלכתחילה. בתכניות למידה, חוגים, קורסים, יש לעבוד בצורה מסודרת עפ”י התכנית השנתית, לכך מצפים הילדים, ההורים והמנהלים.

 

2. רושם ראשוני
כהמשך לנק’ הקודמת, הילדים לא פחות חשובים מהמראיין או מהאדם עימו אנו הולכים להפגש (נדייק: הילדים הרבה יותר חשובים). הרושם הראשוני שניצור אצל הילדים משאיר אצלם זכרונות בכל פעם שיפגשו אותך. אם תהיה מורה חייכן, כריזמטי, יצירתי, בעל נוכחות כבר במפגש הראשון עם הילדים- נרגיש בקרב הילדים את הבטחון והסימפתיה. אם חלילה, המורה ייכנס לכיתה בשיעור הראשון עם פנים זועפות, בנאלי ומשעמם- התלמידים יזכרו את החוויה הבלתי נעימה הזו ואותו מורה יצטרך לעבוד קשה כדי לתקן אותה.

 

3. חום וקפדנות
חום, אהבה ואכפתיות- הינם מצרך בסיסי וחובה לכל מורה/מדריך. לולא הקרנת האהבה לתלמידים- המורה יאבד מהר מאוד את אמון התלמידים בו ובמקצוע אותו המורה מלמד.
יחד עם זאת, יש להקפיד על נהלי משמעת וגבולות ברורים מאוד. נתקלתי לא אחת במורים המבקשים מהתלמידים לשמור על שקט בכיתה, אך כאשר ילדים ממשיכים לדבר ולהפריע- המורה אינו נוקט בשום אמצעי כדי להשליט סדר ומשמעת בכיתה. מורה שישדר לתלמידים: “אני אוהב אתכם, אכפת לי מכם, אבל יש קווים אדומים שנועדו להגן עליכם ולשמור על ניהול כיתה תקין”- אותו מורה יראה ברכה בעמלו.

 

בהצלחה רבה
עידן צבי- מנכ”ל
נבון פרויקטים בחינוך

אודות

חברת נבון פרויקטים בחינוך מפעילה צהרונים וחוגי ילדים בגני ילדים במסגרות בתי תלמיד, תל”ן, מתנ”סים, מרכזים קהילתיים. לחברה ידע רב וניסיון עשיר בתחומים בה עוסקת ובפרוייקטים ייחודיים הודות לניסיון החינוכי והניהולי הרב שצברה במשך השנים.

                        

החוגים שלנו

דיבייט מדענים ויוצרים אנגלית ביצירה פרחי רפואה ספורט משולב מדיה טק

צרו קשר